rastlín anxiolytickými relaxačnými 3

8 rastlín s úžasnými anxiolytickými a relaxačnými účinkami !

Kultúry na celom svete používajú liečivé rastliny už tisícky rokov.

Ak máte problémy s úzkosťou a stresom, ktoré často ovplyvňujú spánok, môžu vám pomôcť rastlinné lieky.

Vždy sa poraďte so svojím lekárom predtým, ako vyskúšate akýkoľvek doplnok na liečebné účely, a uvedomte si, že uvedené bylinky nie sú regulované.

Napriek tomu je väčšina byliniek bezpečná a prospešná.

Vyskúšajte ich na upokojenie nálady, uvoľnenie vystresovanej mysle a lepší spánok.

Ako používať bylinky

Bylinné doplnky nájdete vo forme tabliet alebo prášku, ale skvelým spôsobom, ako dosiahnuť upokojujúce účinky, je uvariť si ich ako čaj.

Niektoré bylinky sa dajú ľahko zohnať ako bylinné čaje, napríklad harmanček a mučenka.

Z iných sa dajú pripraviť bylinné čaje zo sušených kvetov alebo listov. Bylinnú zmes varte niekoľko minút vo vriacej vode a vychutnajte si ju pred spaním.

Nájdete tu aj bylinné výťažky, ktoré sa pridávajú do čajov a iných nápojov, ako aj oleje na aromaterapiu.

Bylinné rastliny na relaxáciu

Lavender

Väčšina ľudí považuje vôňu levandule za upokojujúcu a tradične sa používa v mnohých liečebných odboroch. Patrí medzi ne liečba popálenín, infekcií a dokonca neurologických porúch.

štúdie ukazujú, že levanduľový olej znižuje príznaky úzkostných porúch a zlepšuje spánok.

Použitie: Levanduľu môžete používať ako esenciálny olej alebo ako sušené či čerstvé kvety.

Tipy na recepty: Vytvorte upokojujúci sprej na vankúš. Vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte 4 polievkové lyžice čarodejníckej liehoviny so 16 oz filtrovanej vody.

Pridajte 50 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a pretrepte, aby sa zmiešal. Sprej na vankúš pre lepší spánok. Tekutinou sa môžete aj ľahko masírovať.

Rumanček

Rumanček má príjemnú sladkú jablkovú vôňu. Už dlho sa spája s pokojom a relaxáciou a moderné štúdie to potvrdili.

+  Aká je najlepšia orientácia na spanie ?

V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že denné užívanie harmančekového extraktu počas 12 týždňov viedlo k výraznému zníženiu príznakov generalizovanej úzkostnej poruchy u účastníkov.

Použitie: Môžete ho použiť ako esenciálny olej alebo sušený kvet.

Tipy na recepty: Vyskúšajte harmančekový čaj, ktorý vám pomôže uvoľniť sa. Stačí zaliať 1-2 čajové lyžičky sušených harmančekových kvetov horúcou vodou v čajníku alebo šálke.

Pre potešenie pridajte čajovú lyžičku miestneho medu.

limetka

Tento čaj, známy aj ako lipa a americká lipa, sa vyrába z kôry, listov a kvetov lipy a môže znížiť úzkosť. Lipa je starodávny ľudový liek proti úzkosti, ktorý môže byť možno oveľa účinnejší, ako si myslíme! Niektoré štúdie ukazujú, že môže znižovať úzkosť, možno preto, že sa podobá GABA, chemickej látke v mozgu, ktorá vyvoláva uvoľnenie.

Použitie: Tento liek na spanie sa najčastejšie používa vo forme sušených kvetov. V ponuke nájdete aj éterické oleje z limetky.

Tipy na recept: Lipa je známa ako bylinný čaj. Postupujte rovnako ako pri varení harmančeka. Tento bylinný čaj je ideálny na večerné uvoľnenie.

Passiflora

Mučenka vám pomôže zaspať, pretože znižuje úzkosť. Štúdia dokonca ukázala, že funguje ako prirodzený prostriedok proti úzkosti pre pacientov, ktorí sa chystajú podstúpiť zubné ošetrenie.

Mučenka môže fungovať, pretože zvyšuje hladinu GABA, chemickej látky v mozgu.

Použitie: Sušené kvety, éterické oleje a kvetinová esencia.

Tipy na recepty: Mučenku môžete piť ako bylinkový čaj podobne ako lipový a harmančekový. Ak chcete zažiť chvíle úplného uvoľnenia, pripravte si príjemný kúpeľ s mučenkovou soľou do kúpeľa.

+  Padajúce prsia: ide o úmrtie ? Nie. Tu je niekoľko tipov, ako získať pekný, kyprý hrudník !

V miske zmiešajte 1⁄2 šálky epsomskej soli, 1⁄4 šálky morskej soli a 1⁄2 šálky mučenky (sušenej alebo čerstvej). Pridajte do teplého kúpeľa a vychutnajte si ho!

Koreň valeriány

valeriána

Koreň valeriány lekárskej je ďalším starobylým liekom na nespavosť.

Podobne ako mučenka môže byť účinný pri zvyšovaní hladiny GABA v mozgu.

Koreň valeriány, ktorý sa často kombinuje s mučenkou a vytvára silný čaj pred spaním, zmierňuje stres a úzkosť.

Použitie: Prášok z koreňa valeriány, kapsuly, esenciálny olej, sušený koreň valeriány. Dávajte pozor na dávkovanie.

Tipy na recepty: Na zníženie úzkosti môžete užívať práškové kapsuly z koreňa valeriány lekárskej (nepoužívajte viac, ako sa odporúča).

Môžete si tiež pripraviť uvoľňujúci bylinkový čaj pridaním harmančeka a verbeny (po 1⁄3).

Kvet pomaranča

Pomarančové kvety majú jemnú pomarančovú vôňu, ktorá vám pomôže uvoľniť sa a lepšie spať.

Vyskúšajte extrakt z kvetov pomarančovníka, ktorý je podľa štúdií pri znižovaní úzkosti zo zlého spánku účinnejší ako niektoré iné rastlinné lieky a benzodiazepíny na predpis.

Použitie: Najčastejšie sa používa voda z pomarančových kvetov alebo esenciálny olej z pomarančových kvetov.

Nápad na recept: Ak chcete zažiť skvelú chvíľu relaxu, vyskúšajte kúpeľ s pomarančovými kvetmi.

V miske zmiešajte 3 šálky teplého mlieka (ideálne bio mandľového, kokosového alebo kozieho), 4 polievkové lyžice medu a 1⁄3 šálky pomarančového kvetu. Môžete pridať aj kvapky jojobového oleja, aby bol ešte hydratačnejší. Spojte túto upokojujúcu zmes so špeciálnou meditáciou počas kúpeľa.

Melissa

Medovka je príbuzná s mätou, ďalšou relaxačnou bylinou. Medovka je ďalšia bylina, ktorá zvyšuje hladinu GABA, pomáha navodiť relaxáciu a znižuje úzkosť. Môže tiež pomôcť pri nespavosti a depresii.

Použitie: Hlavne sušené listy.

Nápad na recept: Medovka je skvelá rastlina, ktorú môžete pridať k iným sušeným bylinkám na prípravu relaxačného bylinkového čaju. Zvlášť dobre funguje s koreňom valeriány.

+  5 spôsobov boja proti nespavosti

Kvitnúca levanduľa

Tento bylinný doplnok stravy, známy aj ako výťažok z ovsenej slamy, pochádza z Avena sativa, rovnakého ovsa, z ktorého sa vyrába ovsená múka.

Extrakt sa vyrába zo stoniek a listov. Štúdie naznačujú, že kvitnúci ovos môže znižovať úzkosť, stres a depresiu, pretože blokuje špecifický enzým PDE4.

Použitie: Sušené kvety, prášok.

Nápad na recept: Pridanie kvitnúceho ovsa do každodenných nápojov je skvelý spôsob, ako sa cítiť lepšie počas celého dňa. Ďalším spôsobom využitia kvitnúceho ovsa je príprava kúpeľa.

V miske zmiešajte 1⁄2 šálky sušeného mlieka (kozieho, kokosového alebo plnotučného), 1⁄2 šálky kvitnúceho ovsa, 2 polievkové lyžice sušeného aloe vera, 4 polievkové lyžice sušených kvetov (nepovinné) (ruže, ibištek, nechtík) a 20 kvapiek esenciálneho oleja z levandule (nepovinné).

Do kúpeľa nalejte 1⁄2 šálky tejto zmesi a zvyšok si nechajte nabudúce. Užívajte si.

Staré ľudové lieky sú známe už tisíce rokov, často preto, že fungujú. Mnohé bylinky môžu upokojiť vašu myseľ a pomôcť vám odpočívať s menšou úzkosťou.

Vyskúšajte bylinné čaje, extrakty alebo esenciálne oleje a začleňte ich do zdravého spánku.

V kombinácii s relaxačnou meditáciou je to víťazná kombinácia pre zen a relaxáciu!

Pred použitím esenciálnych olejov, sušených kvetov a sušených bylín si vždy pozrite odporúčania na použitie, dávkovanie a kontraindikácie.

Foto: Canva

Som vášnivý webmaster, ktorý rád vytvára malé webové hry, testy osobnosti a čínske hádanky. Vždy som sa veľmi zaujímal o počítače a webový dizajn. Malé hry a testy osobnosti som začal vyvíjať, keď som mal 16 rokov!

Zanechať komentár

Your email address will not be published.

Presne

Vyberte si jeden z týchto 4 syrov a odhaľte stránku svojej osobnosti

Ďalšie

Nedostatok spánku, nespavosť : vaša tvár prezrádza zlú noc ? Dodajte jej silu pomocou týchto tipov pre krásu

novinky : Novinky