motivácia k športu

Nedostatok motivácie k cvičeniu: môže byť kľúčom vaša mikrobiota ?

Je dobre známe, že cvičenie má mnoho pozitívnych účinkov na fyzické a duševné zdravie. Nájsť motiváciu k cvičeniu však môže byť často ťažké. Podľa nedávnej štúdie, ktorú uskutočnila Perelmanova lekárska fakulta na Pensylvánskej univerzite, môže byť príčinou tohto nedostatku motivácie nečakané vysvetlenie: naša črevná mikroflóra.

Stúdia odhalila úlohu baktérií mikrobioty v motivácii k cvičeniu

Výskumníci zistili, že určité druhy baktérií v črevách produkujú metabolity známe ako amidy mastných kyselín (FAA), ktoré stimulujú senzorické nervy v črevách. Táto stimulácia následne vedie k zvýšeniu neurotransmitera dopamínu v oblasti mozgu nazývanej ventrálne striatum, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri odmeňovaní a motivácii. Inými slovami, tieto baktérie môžu spôsobiť, že budeme chcieť cvičiť a dokonca zlepšia náš športový výkon.

Vedci skúmali rôzne faktory, ktoré by mohli ovplyvniť športový výkon myší, vrátane genetiky, druhov črevných baktérií, krvných metabolitov a ďalších údajov. Zistili, že genetika zohráva len malú úlohu pri rozdieloch vo výkonnosti, zatiaľ čo rozdiely v populácii črevných baktérií boli oveľa dôležitejšie. Keď u niektorých myší použili antibiotiká na zničenie črevných baktérií, zistili, že ich športový výkon klesol na polovicu.

hrať šport

Zlepšenie športového výkonu pomocou našej mikroflóry

Najmä dva druhy baktérií, Eubacterium rectale a Coprococcus eutactus, boli identifikované ako obzvlášť prospešné pre športový výkon. Stimuláciou receptorov CB1 na senzorických nervoch v črevách tieto metabolity podporujú produkciu dopamínu počas cvičenia, čo môže zvýšiť túžbu pokračovať v tréningu.

Péče o vašu mikroflóru na zlepšenie motivácie a nálady

Je dôležité poznamenať, že táto štúdia bola vykonaná na myšiach a je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či rovnaké výsledky možno pozorovať aj u ľudí. Otvára však nové myšlienky o tom, ako môže naša mikrobiota ovplyvňovať našu pohodu a pohybové návyky. Na podporu cvičenia a zlepšenie nálady sa oplatí starať sa o črevnú mikroflóru vyváženou stravou s vysokým obsahom vlákniny a obmedziť užívanie antibiotík. Môžete tiež vyskúšať probiotiká, čo sú zdraviu prospešné baktérie, ktoré podporujú rozmanitosť vašej mikroflóry.

+  Masáž bosými nohami alebo ako sa nechať pošliapať pod nohami masérky

Starostlivosťou o svoju mikroflóru môžete zlepšiť nielen svoju motiváciu k cvičeniu, ale aj náladu a celkovú pohodu. Nezabúdajte, že cvičenie je dôležité pre vaše fyzické a duševné zdravie a že existuje mnoho spôsobov, ako sa zapojiť do cvičenia, ktoré vyhovuje vášmu vkusu a životnému štýlu. Nájdite si to, čo vás baví, a ak máte problém motivovať sa, neváhajte požiadať o pomoc alebo radu odborníka.

Som vášnivý webmaster, ktorý rád vytvára malé webové hry, testy osobnosti a čínske hádanky. Vždy som sa veľmi zaujímal o počítače a webový dizajn. Malé hry a testy osobnosti som začal vyvíjať, keď som mal 16 rokov!

Zanechať komentár

Your email address will not be published.

Presne

Aká je história krištáľovej gule: je to ten veštecký predmet prorokýň a iných čarodejníc?

Ďalšie

Ako zvýšiť svoje šťastie: tipy z najdlhšej štúdie na túto tému !

novinky : Novinky