« Čarodejnícka nádoba » alebo « čarodejnícka fľaša » je duchovný ochranný predmet, ktorý sa používa ako ochrana proti kúzlam.
Sú opísané v historických prameňoch v Anglicku a Spojených štátoch.
Najstaršia zmienka o čarodejníckej nádobe pochádza zo 17. storočia z Anglicka.
Miešanie ingrediencií v nádobe na ochranu je rozšírené na celom svete od nepamäti.
Po mnoho storočí bolo bežnou praxou ukrývať v stenách domov predmety, ako sú písomné amulety, mumifikované mačky, konské lebky, skryté topánky a čarodejnícke fľaše.
V minulosti boli rozšírené magické predstavy, že čarodejnícke fľaše chránia pred zlými duchmi a magickými útokmi a pôsobia proti kúzlam zoslaným čarodejnicami a/alebo zlými myšlienkami.
Sú to protikúzla, ktorých účelom je prilákať a uväzniť škodlivé úmysly namierené proti ich majiteľom.
Niektoré z prvých doložených čarodejníckych fliaš pozostávali zo soľnej kameniny.
Neskôr sa čarodejnícke fľaše vyrábali zo sklenených fliaš, malých fliaš a rôznych iných nádob.
Ako bola vyrobená čarovná nádoba?
Za jeho výrobou stála čarodejnica alebo tradičný liečiteľ.
V minulosti sa do čarovného pohára dával napríklad moč obete (osoby, ktorá verila, že bola očarovaná), pramene vlasov alebo nechtov, prípadne červená niť.
Neskôr sa čarodejnícke fľaše plnili rozmarínom, (kovovými) špendlíkmi a ihlami a červeným vínom. Fľaša sa potom zakope v najvzdialenejšom rohu pozemku alebo pod krbom v dome, prípadne sa umiestni na diskrétne miesto v dome.
Verí sa, že fľaša po pochovaní zachytí zlo, ktoré je napichnuté na ihlice, utopené vínom a vrátené rozmarínom.
Niekedy sa používa morská voda alebo zemina. Iné typy čarodejníckych fliaš môžu obsahovať piesok, kamene, uzlíky, perie, mušle, bylinky, kvety, soľ, ocot, olej, mince alebo popol.
Niektoré príbehy hovoria o zničení fľaše. Niektoré čarodejnícke fľaše boli hodené do ohňa a keď vybuchli, kúzlo sa zlomilo.
Kedysi sa verilo, že čarodejnícka fľaša je aktívna, kým zostáva skrytá. Ľudia veľmi ťažko ukrývali fľaše od čarodejníc – tie, ktoré boli zakopané pod komínmi, sa našli až po zbúraní zvyšku budovy. Pôvod tejto tradície siaha minimálne do 16. storočia.
Iné správy však hovoria, že v dávnych dobách boli fľaše vyrobené z kameňa a pôvodne obsahovali hrdzavé klince, moč, tŕne, vlasy, kúsky skla, dreva a kostí a dokonca aj menštruačnú krv.
Samozrejme, že použitie čarodejníckej fľaše je viacnásobné a ponúka mnoho rôznych ochranných prostriedkov a dnes sú navrhované v rôznych verziách.
Ako vidíte, podobne ako amulet, aj zaklínací pohár mal ochranné vlastnosti, ktoré dodnes používajú ľudia, ktorým tento druh tradície niečo hovorí.